Paperworld 2020 – Elämänhallintaa, muistikirjojen tuunausta ja pastellivärejä

*Kaupallinen yhteistyö Messe Frankfurt

Paperworld 2020

Korealainen, käsintehty Hanji-paperi oli näiden muistikirjojen materiaalina.

Kun aikaisin tammikuisena lauantaiaamuna saavuin Frankfurtiin Paperworld 2020 -messuille, sumu oli kätkenyt kaupungin harmauteen. Tiheät pilvet leikkasivat korkeat pilvenpiirtäjät poikki ja hävittivät näkyvistä kirkkojen tornit. Tihuttava sade ei antanut merkkiäkään keväästä, kuten aikaisempina vuosina. Harmaus ja pimeys oli peittänyt koko Euroopan alkuvuodesta 2020.

Messuillakaan eivät värit räiskyneet entiseen malliinsa. Väreistään tutun trendiosasto teema oli tänä vuonna Dark Ocean, jonka siniharmaat sävyt sopivat kyllä suomalaiseen mielenmaisemaan. Edellisinä vuosina osasto oli kuitenkin ollut suorastaan silmiinsattuvan värikäs, räiskyvän keltainen tai uhmakkaan punainen.

Paperworl 2020

Semikolonin (https://www.semikolon.com/) pienien valokuva-albumien värit oli poimittu suoraan Dark Ocean -trendiosastolta.

Onneksi Frida sentään toi väriä messuille! Espanjalaisen Susaeta-kustantamon (https://www.editorialsusaeta.com/en/217-boncahier) valikoimiin kuuluvat nykyään myös muistikirjat.

Tänä vuonna trendisävyt olivat enemmän pastelleja, monenlaisia murrettuja värejä ja tummia, melkein syksyisiä sävyjä. Joukossa toki piristävä sitruunan keltainen, joka näkyi kirkkaana väripilkkuna usealla osastolla. Väriä tuotteisiin toivat jo viime vuonna suositut viidakkokuosit, jotka hakevat inspiraationsa sademetsien ja savannien kasveista, kukista ja eläimistä.

Leuchtturm1917

Myös Leuchtturm1917-kalentereita ja -muistikirjoja on saatavilla pastellisävyissä.

ajournal

Hollantilaisen A-journalin uutuustuotteet olivat saaneet trendikkään viidakkokuosin.

Creative Lab Amsterdamin (www.creativelabamsterdam.com/) viidakkokuosivalikoima oli vaan kasvanut viime vuodesta.

Paperworld 2020 panosti kortteihin

Tänä vuonna Paperworld 2020 -messuilla oli mukana runsaasti erilaisia korttifirmoja. Tuntui, että perinteiset toimistotarvikkeet, kuten muistikirjat, kalenterit ja erilaiset listat olivat jopa jääneet niiden jalkoihin. Täytyy toki muistaa, että erilaiset kortit ovat muun muassa Briteissä ja Saksassa miljoonaluokan bisnes, joten yrityksille se on kiinnostava kohderyhmä.

Saksalaisen Leo La Doucen valikoimaan tyylikkäät muistilistat vielä kuuuvat. Brändin tuotteita myy Helsingissä kirjakauppa Nide.

Hauskaa oli se, että monen stationery loverin lempibrändi, Australiasta kotoisin oleva kikki.K oli vihdoin mukana Paperworld 2020 -messuilla. Ensimmäistä kertaa. Paikalla oli myös brändin luoja ja suunnittelija, ruotsalainen Kristina Karlsson. Ilouutinen on se, että brändillä on nyt maahantuoja Briteissä, jonka tarkoituksena on avata verkkokauppa. Näin ollen kikki.K-tuotteiden tilaaminen esimerkiksi Suomeen helpottuu.

kikkik

Myös kikki.K:n tuotteet ammentavat inspiraatiota suositusta elämänhallinnan teemasta.

Suomalaisfirmat loistivat poissaolollaan

Tänä vuonna Paperworld-messuilla oli mukana vain muutama suomalaisfirma. Paperitukkua ja ihania paperikauppoja Helsingissä pyörittävä Putinki Oy oli messuilla ensimmäistä kertaa esittelemässä laajaa korttivalikoimaansa. Itse ihastuin Putingin uusiin tarroihin, joilla voi piristää Bullet journalia.

Seuraavalla Helsingin reissulla pitää päästä Putinkiin tarraostoksille.

Mukana oli myös Palaset-brändi, jonka nykyään omistaa Plastep Oy. Palaset toimisto- ja säilytystuotteet ovat varsinainen klassikko, sillä niitä on valmistettu jo 1960-luvun lopulta lähtien. Messuilla Palaset esitteli uusia puisia kansia säilytysrasioihinsa. Vaaleat, saarnista valmistetut kannet olivat mainio pari muovisille rasioille. Käsittelemättömän puukannen voi myös halutessaan tuunata vahalla tai lakalla.

Paperworld 2020

Palaset-tuotteiden uutuus ovat käsintehdyt puukannet.

Elämänhallinta oli esillä muistikirjoissa

Kun aikaisempina vuosina Paperworld-messuilla on esitelty jos jonkin moisia muistilistoja, niin tänä vuonna trendinä olivat muistikirja, joissa oli jotain elämänhallintaan liittyvää sisältöä, ideoita tai vinkkejä. Tarjolla oli bucket listoille omia kirjoja sekä niin kiitollisuus-, onnellisuus- kuin unelmapäiväkirjojakin. Leuchtturm1917 oli jopa tehnyt yhdessä saksalaisen Tim Jaudszimsin kanssa Change Journalin, joka esittelee 24 metodia oman elämän parantamiseen.

Paperworld 2020

Onneksi messuilla on joka vuosi mukana myös pieniä, kiinnostavia brändejä esittelemässä tuotteitaan. Kuten tämä taskalainen Etiket.

Paperworld 2020

Hauskasta nimestä mieleen jäänyt Falafel Books suunniittelee ja valmistaa muistikirjansa Venäjällä.

Muistikirjojen tuunaus on vahva trendi

Paperworldin sisarmessuilla Creativeworldissa esiteltiin askartelun ja käsillätekemisen trendejä. Tänä vuonna muistikirjojen tuunaus, koristelu ja leimasimien käyttö tuntui olevan pinnalla. Ehkä tällainen tuunaus on seuraava askel Bullet Journaleista, joiden sisällön jokainen voi tehdä omannäköisekseen. Seuraavaksi halutaan tuunata myös muistikirjan kannet ja ulkoasu. Myös eri tekniikoilla itse tehdyt fontit ja graafiset kuosit olivat näyttävästi esillä.

Gullers Tradingin Your Local Notebook -muistikirjan jokainen voi räätälöidä lempikaupunkinsa mukaan.

Lue postaus viime vuoden Paperworld-messuista täältä.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

21 − 15 =

Post Navigation